„Rajd Śladami Hufca Kartuzy”

W dniach 9-10 czerwca harcerze z naszej drużyny nie tylko uczestniczyli w rajdzie w Kartuzach, ale byli tez jego organizatorami. Z druhną Ewą na czele starsza grupa harcerzy tworzyła trasę „Rajdu Śladami Hufca Kartuzy”. Aby uczcić 90-lecie istnienia Hufca Kartuzy, harcerze podczas rajdu mieli kilka zadań związanych z historią Hufca, co miało na celu przybliżenie im dziejów najbliższego środowiska harcerskiego. Piątkowy wieczór, a raczej wczesna noc również nie zaliczał się do tych z cyklu „leniwych”, ponieważ harcerze uczestniczyli w grze nocnej po Kartuzach. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, zakończenie rajdu odbyło się właśnie w Muzeum.

harc

„Wędrówka z Wickiem” czyli XXXIII Rajd Rodło

W dniach 12-14 maja 2017r. wytrwali harcerze  z naszej drużyny uczestniczyli w XXXIII Rajdzie Rodło. W harcerskiej wędrówce towarzyszył im ich duchowy opiekun Bł. Ks. Stefan Wincenty Frelichowski, dlatego właśnie jego imieniem została nazwana trasa, którą przemierzali harcerze. Pierwsze zadania związane były z życiem patrona harcerzy ale też był czas na zabawy i gry harcerskie. Największe zadanie czekało jednak uczestników kolejnego dnia. Zarówno zuchy, jak i starsi harcerze z pomocą mapy, musieli przebyć odległość ok. 20 km z Gniewu do Kwidzyna, wykonując przy tym powierzone im zadania. Pomimo, albo raczej dzięki pięknej, ale też upalnej pogodzie, uczestnikom rajdu udało się dotrzeć do celu, a następnego dnia uczestniczyć w uroczystym apelu kończącym XXXIII rajd Rodło.

Czuwaj!

bbbbbbccc

więcej zdjęć ,, Wędrówka z Wickiem"

Obchody 3 Maja

Harcerze z naszej szkoły dumnie prezentowali patriotyczną postawę szacunku do Ojczyzny pełniąc wartę honorową przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Kartuzach podczas obchodów kolejnej rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości tej towarzyszyło też odsłonięcie w parku przy poczcie tablicy z nazwą „Parku 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Jóżefa Piłsudskiego”.

hhh

więcej zdjęć Obchody 3 Maja

„W średniowiecznym zamku”

Księżniczki, rycerze, wróżki, królowie i królewny oraz inne postacie z epoki średniowiecznej przybyły na bal, który trwał całą długą nooooc   z 3/4lutego2017r. A wydarzenie to związane było z projektem, który prowadzimy od września 2016r. w ramach akcji Erasmus+. Harcerze, przebierając się w przepiękne stroje średniowieczne, wcieliły się w role i przybliżyli sobie czasy, które znają tylko z bajek lub podręczników historii. Odegrali scenę walki rycerskiej, ale też kulturalnego witania się dam i rycerzy. Uczestnicząc w żywej lekcji historii, dzieci świetnie się przy tym bawiły.

sredniowiecze

więcej zdjeć

"Odważnie twórzmy pokój"

,,Odważnie twórzmy pokój” to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Już po raz dwudziesty szósty harcerze i harcerki zostali strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. Harcerze naszej drużyny, w czwartek 16 grudnia, odebrali Betlejemskie Światełko Pokoju podczas uroczystej mszy świętej w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza w Kartuzach. Następnego dnia, podczas mszy roratniej, przekazaliśmy to cenne światełko pokoju mieszkańcom Somonina oraz zawieźliśmy je do najważniejszych instytucji Gminy Somonino.

harcerze wiateko

więcej zdjęć Odważnie twórzmy pokój