Wizyta w La Carolina w Hiszpanii 2024

W dniach 5-10 maja 2024r. uczniowie klas szóstych, w ramach programu Erasmus+ uczestniczyli w wyjeździe do zaprzyjaźnionej szkoły CEIP Palacios Rubio w La Carolina w Hiszpanii. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z przyrodą, kulturą i historią regionu Andaluzja. Bawili się, uczyli i nawiązali nowe kontakty z dziećmi innej narodowości, a wszystko z wykorzystaniem języka angielskiego.

W ramach wyjazdu spędzili czas wspólnie z uczniami klas piątych i szóstych, którzy przygotowali specjalne powitanie, prezentując muzykę i tańce charakterystyczne dla tego regionu. Przedstawili też najważniejsze informacje dotyczące La Caroliny, okolicy oraz Hiszpanii. Dzieci mogły skosztować tradycyjnych potraw, przygotowanych przez rodziców uczniów. Kolejnym punktem wizyty była prezentacja naszej szkoły, z której hiszpańscy uczniowie dowiedzieli się najważniejszych informacji o Polsce, Kaszubach i tradycyjnych potrawach naszego regionu. Mogli też obejrzeć film prezentujący naszą szkołę. Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach z wychowania fizycznego oraz języka angielskiego, gdzie mogli wykorzystać swoje umiejętności językowe do wspólnej komunikacji. Udali się również na miejski basen, aby uczestniczyć ze swoimi rówieśnikami w wodnych aktywnościach. Bawili się i poznali bliżej podczas gier i zabaw rekreacyjnych na placu miejskim. Jeden dzień był pełen przygód i zadań specjalnych w terenie. Tutaj chodzili po lesie, poznali przyrodę tego regionu, roślinność, zwierzęta, położenie geograficzne, klimat oraz historię. Uczestniczyli w różnego rodzaju grach, pływali kajakami i supem. Każda aktywność była okazją do rozmowy i lepszego poznania się. Uczniowie gościli również w ratuszu miejskim, gdzie spotkali się z radnymi, którzy zapoznali wszystkich z historią i architekturą tego miejsca.

Aby lepiej poznać kulturę Hiszpanii uczniowie zwiedzili Alhambrę w Granadzie, miasto Jaen oraz uczestniczyli w uroczystym otwarciu tradycyjnego jarmarku. To była pouczająca wyprawa, pełna wspaniałych przeżyć, dająca możliwość rozwoju naszym uczniom.

la carolina 2024

Wizyta uczniów z Ceuti

W dniach 22 – 26 kwietnia 2024r. gościliśmy 8 uczniów oraz 2 nauczycieli z Ceuti, hiszpańskiej miejscowości położonej w rejonie Murcji. Pomimo, że pogoda nie rozpieszczała naszych gości, mamy nadzieję, że dzięki aktywnościom w których wzięli udział, będą mile wspominać nasz kraj. Uczestniczyli oni w lekcjach, na których promowaliśmy kaszubszczyznę oraz prezentowaliśmy nasze symbole narodowe. Uczestnicy malowali chusty, wykorzystując przepiękne wzory kaszubskie oraz tańczyli zarówno narodowe tańce, jak i regionalne, bawiąc się kaszubskimi instrumentami.  Równie kreatywne zajęcia zorganizowały Panie z Warsztatów Terapii Zajęciowej, gdzie uczestnicy wykonywali zakładki i breloki. Nie zabrakło również sportowej rywalizacji podczas wspólnych zajęć wychowania fizycznego uczniów klasy 7a oraz naszych gości z gorącego kraju. Hiszpanie odwiedzili CEiPR w Szymbarku, bryczkami odbyli podróż pod wieżę w Wieżycy by następnie wspiąć  się na wieżę widokową,  zwiedzili Gdańsk oraz uczestniczyli w warsztatach w Hevelianum w Gdańsku, odkrywali Kartuzy i ich historię poprzez udział w grze miejskiej, integrowali się podczas bowlingu w Hotelu Pod Orłem oraz zwiedzili zamek w Malborku. Tak więc czas spędzony wraz z naszymi uczniami był bardzo urozmaicony i aktywny, ale dał też okazję do bliższego poznania się młodzieży, praktykowania języka angielskiego w sytuacjach codziennych oraz poznania odmiennej kultury. Dzięki zaangażowaniu rodziców uczniów naszej szkoły biorących udział w wymianie, uczniowie z Hiszpanii mieli równie aktywne i urozmaicone popołudnia.

erasmus ceuti 2024

Konkurs na produkt regionalny 2024

Zapraszamy do udziału w Konkursie na produkt regionalny.

Konkurs organizowany jest w ramach programu Erasmus i ma na celu promowanie naszego regionu oraz budowanie dumy z własnej tożsamości.

Regulamin konkursu TUTAJ

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych TUTAJ

Teneryfa-prezentacja 2024

Uczniowie klas siódmych przedstawili relację ze swojego pobytu na Teneryfie. Opowiadali o swoich doświadczeniach, wrażeniach i o tym czego się nauczyli o ekologii, kulturze, kuchnii, języku, także sposobach spędzania wolnego czasu. Dla wielu było to pierwsze wystąpienie przed tak dużą publicznością, dla wszystkich było to niezapomniane przeżycie.

teneryfa 2024

Z wizytą na Teneryfie 2024

Uczniowie klas siódmych odwiedzili swoich przyjaciół na Teneryfie. Podczas wizyty razem się uczyli, bawili i zwiedzali. Zamieszkali w hiszpańskich domach i poznawali tajniki kultury i kuchni kanaryjskiej. A wszystko po to, by doskonalić się w komunikacji w języku angielskim i właściwych zachowaniach wobec przyrody. Teraz będziemy się spotykali online, ale w maju uczniowie hiszpańscy przyjadą do Somonina. Nie możemy się doczekać!

z wizyt na teneryfie 2024

epuap