STOP! SMOG! Ekodetektywi oddychają z energią – cz.

Projekt: „STOP! SMOG! Ekodetektywi oddychają z energią – cz.2

Nasz kraj znajduje się na trzecim miejscu w rankingu państw o najgorszej jakości powietrza. Winne tej sytuacji są nie tylko zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe, ale przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli spaliny z gospodarstw domowych, które wciąż ogrzewa się przestarzałymi piecami. Osobom wrażliwszym wystarczy kilka godzin ekspozycji na pyły zawieszone, by zaczęły czuć się źle. Natomiast długookresowe, regularne narażenie nawet na niewielkie zanieczyszczenia skutkuje pojawianiem się wielu chorób przewlekłych. Każdego roku ok. 45 000 Polaków umiera z powodu długotrwałego narażenia na pył zawieszony. Obecność pyłów w atmosferze wpływa także na kształtowanie warunków klimatycznych, niebezpieczne zmiany we florze i faunie oraz zanieczyszczenie wód powierzchniowych i podziemnych metalami ciężkimi. Dlatego Ekodetektywi ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Somoninie pod opieką p. Mirosławy Flisikowskiej oraz p. Danuty Łatka wiedzą, że muszą działać dalej. Nie mogą się zatrzymać. I mówią: STOP! SMOG! Już kolejny raz będziemy zajmować się jakością naszego powietrza. Projekt skierowany jest do nauczycieli, rodziców i uczniów szkół podstawowych Powiatu Kartuskiego. Projekt zaplanowany jest na 4 miesiące i rozpoczyna się we wrześniu 2021, a kończy w grudniu 2021. Ekodetektywi z Somonina zaprojektują ulotkę: "STOP? SMOG!" z listą pomysłów na ograniczanie emisji w otoczeniu, zwłaszcza w szkole i domu. Ulotka zostanie wysłana w październiku do szkół podstawowych Powiatu Kartuskiego z zaproszeniem do udziału w projekcie: "STOP!SMOG!", w którym główną nagrodą będzie "Zielony Puchar". Zdobędzie go szkoła, której uczniowie zajmą 1 miejsce w quizie ekologicznym i przedstawią najwięcej konkretnych pomysłów na ograniczenie emisji CO. Uczniowie szkół, którzy uzyskają trzy pierwsze miejsca otrzymają także nagrody. Konkurs odbędzie się w listopadzie w Szkole Podstawowej w Somoninie w ramach Międzyszkolnego Dnia Ekologicznego, którego program będzie obejmował mi. in. wspomniany quiz sprawdzający wiedzę ekologiczną, prelekcję o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce, którą wygłosi zaproszony gość, a także liczne gry i zabawy ekologiczne, dzięki, którym uczniowie poznają się nawzajem i wspólnie pogłębią wiedzę na temat redukcji emisji CO. Nie zabraknie również stałego punktu programu, jakim jest autorskie szkolenie ekodetektywów poprowadzone przez p. Mirosławę Flisikowską. W ramach podziękowania za przyjazd do Somonina nasi uczniowie przygotują ekologiczny poczęstunek z mnóstwem warzyw i owoców. Przy okazji zostaną wręczone nagrody i dyplomy dla wszystkich uczestników. Międzyszkolny Dzień Ekologiczny to jeszcze nie koniec projektu, wręcz przeciwnie, punkt wyjścia do konkretnych działań na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla. Uczestniczący w nim uczniowie opracują wspólny plan działań i zobowiążą się do jego realizacji najpóźniej do zakończenia niniejszego projektu, czyli do 14 grudnia 2021. Głównym zadaniem kolejnego etapu projektu będzie nagranie filmiku, którego celem jest troska o środowisko. Ekodetektywi w swoich szkołach stworzą swój wyjątkowy antysmogowy wideomanifest. Jesteśmy przekonani, że ten projekt pokaże, jak można w nowoczesny sposób i na tak szeroką skalę (zarówno pod względem bogactwa programu jak i zasięgu terytorialnego) edukować uczniów i lokalne społeczności w zakresie ograniczania emisji CO, mobilizując ich do zaangażowania w działania proekologiczne i podejmowania własnych inicjatyw redukcji emisji CO w szkole jak i w domu. W ramach projektu będziemy aktywizować do przeciwdziałania smogowi oraz działań, które mają nas przed nim chronić.

Mirosława Flisikowska i Danuta Łatka