20-lecie nadania imienia szkole 2023

16 czerwca 2023r. obchodziliśmy 20-lecie nadania imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego naszej Szkole. Była to okazja, aby w reporterskim skrócie przypomnieć mnóstwo zmian, jakie w tym czasie zaszły w naszej szkole, począwszy od charakteru szkoły poprzez niezliczone wydarzenia i osiągnięcia, a kończąc na zmianach bazy lokalowej. Była to też okazja do licznych podziękowań osobom, które przyczyniły się do rozkwitu naszej placówki. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się wizytą na parafialnym cmentarzu, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach nieżyjących już osób związanych z naszą szkołą. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Św. w intencji społeczności naszej szkoły. Kolejnym punktem była część artystyczna, która odbyła się na hali sportowej. Tutaj, po przywitaniu gości i życzeniach oraz przedstawieniu rysu historycznego, przedszkolaki, uczniowie oraz szkolny zespół regionalny „Modre Oczka” zaprezentowali swoje radosne tańce. Tą część zakończył swoim występem Fisher- przyjaciel naszej szkoły. Po części oficjalnej wszyscy udali się na piknik szkolny. Głównymi organizatorami tej części byli Rodzice naszych uczniów. Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji ruchowych, manualnych i kulinarnych. To był wspaniały dzień. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie obchodów tej okrągłej rocznicy.

20-lecie nadania imienia 2023

Dzień Patrona - Kardynała Stefana Wyszyńskiego

13 września 2021r. z okazji beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego społeczność szkolna obchodziła Dzień Patrona. Tego bardzo uroczystego dnia wszyscy uczniowie naszej szkoły chcieli podziękować za beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczniowie z klas VI-VIII razem z pocztem sztandarowym uczestniczyli we Mszy Świętej odprawianej w kościele parafialnym w Somoninie. Ksiądz Proboszcz Piotr Kardas przybliżył uczniom postać nowego błogosławionego. W tym samym czasie uczniowie z klas IV- V brali udział w ciekawym spotkaniu z panią Izabelą Brzezińską przedstawicielką IPN w Gdańsku i mogli poszerzyć swoją wiedzę o Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Starsi uczniowie po powrocie z kościoła również uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem IPN. Tego dnia na szkolnych korytarzach wszyscy mogli podziwiać wystawy plastyczne o Kardynale Wyszyńskim oraz zapoznać się z udostępnioną w czasie przerw międzylekcyjnych prezentacją multimedialną o patronie. Przez cały dzień przy portrecie nowego błogosławionego harcerze pełnili swoja wartę. Nauczyciele wraz z uczniami mogli odwiedzać Izbę Pamięci oraz rozpatrywać słowa, które kiedyś wypowiedział Kardynał Stefan Wyszyński. Ten uroczysty dzień cała społeczność szkolna uczciła bardzo godnie.

dzie patrona 2021

Prymas z Komańczy

W dniu 23 marca 2018 roku, w szkole Podstawowej w Somoninie uczennice z klasy VII B przedstawiły inscenizację pt.: ,,Prymas w Komańczy”. Przedstawienie miało za zadanie przybliżyć uczniom szkoły podstawowej osobę Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, patrona szkoły.

Ostatnim miejscem internowania ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego była Komańcza – klasztor Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Inscenizacja dotyczyła wybranych zdarzeń z życia Księdza Prymasa w latach 1955/56. W prezentowanej inscenizacji uczennice wcieliły się w postacie: ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, gości z Urzędu Bezpieczeństwa, siostry zakonne. Całość przedstawienia prowadził narrator, który wprowadzał uczniów w najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa w Komańczy. Inscenizacja była ubogacona prezentacją multimedialną, którą uczniowie obejrzeli z zainteresowaniem. Wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Somoninie mieli kolejną szansę przybliżenia sobie postaci wielkiego Polaka – Patrona szkoły.

20180323 125934 300x225

1. Hymn szkoły