Działania związane z Patronem

Szkolny konkurs o kardynale Stefanie Wyszyńskim 2019

Dnia 20 grudnia 2019r. w Szkole Podstawowej im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Somoninie podsumowano konkurs plastyczny na wykonanie plakatu o Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Do konkursu zaproszono klasy IV- V, każdy uczeń mógł wykonać jedną pracę plastyczną formatu A3 techniką dowolną. Do konkursu zgłoszono 71 prac, które zaprezentowano na wystawie, na szkolnym korytarzu. Komisja w składzie: Elżbieta Mateja, Małgorzata Wesołowska, Natalia Markowska- Litwin, Michał Rychert- przewodniczący Samorządu Szkolnego wyłoniła laureatów konkursu

I miejsce- Aleksandra Goldmann- klasa VB
II miejsce- Łukasz Szreder- klasa IV
III miejsce- Nikola Kobiela- klasa IV
Wyróżnienie: Tymoteusz Bistron- klasa V A
Wyróżnienie: Jakub Benkowski – klasa V C
Wyróżnienie: Damian Szreder- klasa V C
Dnia 27 listopada 2019r w Szkole Podstawowej w Somoninie odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie szkoły Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Konkurs poprzedziły klasowe eliminacje. Z każdej klasy do etapu szkolnego przeszły osoby z najwyższą punktacją. W zmaganiach konkursowych spotkało się 24 uczestników z klas VI-VIII. Uczniowie musieli popisać się wiedzą o Patronie swojej szkoły. Sprawdzian konkursowy zawierał 11 pytań otwartych z życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wyniki konkursu są następujące:
I miejsce- Oliwia Sominka - klasa VIB
II miejsce – Małgorzata Leszkowska- klasa VIIB
II miejsce- Kinga Gronda- klasa VIB
III miejsce- Łukasz Kusiak- klasa VIA
Podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i dyplomów miało miejsce 20 grudnia 2019r. Konkurs przygotowała i przeprowadziła Elżbieta Mateja.

szkolny konkurs o kardynale stefanie wyszyskim 2019

W oczekiwaniu na beatyfikację 2019

Z związku z oczekiwaniem na uroczystość beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w grudniu 2019 r. uczniowie klas I-III wykonywali portret Patrona szkoły. Do przygotowania portretu uczniowie wykorzystali różne techniki plastyczne, takie jak: pastele, farby czy też wydzieranie z kolorowego papieru. Najciekawsze można było podziwiać na szkolnej wystawie.

patron szkoy 2020

Szkolny Konkurs Wiedzy o Kardynale Wyszyńskim 2018

Dnia 30 maja 2018r. w szkole Podstawowej w Somoninie odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie szkoły Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Konkurs poprzedziły klasowe eliminacje. Z każdej klasy do etapu szkolnego przeszły trzy osoby z najwyższą punktacją. W zmaganiach konkursowych spotkało się 20 uczestników z klas V-VII. Uczniowie musieli popisać się wiedzą o Patronie swojej szkoły. Wyniki konkursu są następujące:

I miejsce: Nikola Woźniak - klasa VII B

II miejsce: Izabela Cymerman klasa VII B

III miejsce: Anna Formela- klasa VII B

Konkurs przygotowali i przeprowadzili Elżbieta Mateja i Marek Szymański

szkolny konkurs wiedzy o kardynale wyszyskim 2018

Prymas z Komańczy

W dniu 23 marca 2018 roku, w szkole Podstawowej w Somoninie uczennice z klasy VII B przedstawiły inscenizację pt.: ,,Prymas w Komańczy”. Przedstawienie miało za zadanie przybliżyć uczniom szkoły podstawowej osobę Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, patrona szkoły.

Ostatnim miejscem internowania ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego była Komańcza – klasztor Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Inscenizacja dotyczyła wybranych zdarzeń z życia Księdza Prymasa w latach 1955/56. W prezentowanej inscenizacji uczennice wcieliły się w postacie: ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, gości z Urzędu Bezpieczeństwa, siostry zakonne. Całość przedstawienia prowadził narrator, który wprowadzał uczniów w najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa w Komańczy. Inscenizacja była ubogacona prezentacją multimedialną, którą uczniowie obejrzeli z zainteresowaniem. Wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Somoninie mieli kolejną szansę przybliżenia sobie postaci wielkiego Polaka – Patrona szkoły.

20180323 125934 300x225

Działania wokół Patrona

W styczniu 2018r przeprowadzono we wszystkich klasach IV-VII szkoły podstawowej lekcje na temat Patrona szkoły Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczniowie zapoznali się z życiorysem Sługi Bożego, który umieszczony był w tygodniku katolickim „ Niedziela”. Pracowali z artykułem Pt. „Jego imię noszą ulice, szkoły, ale czy także nasze serca?” Poznali też ciekawe wiadomości na podstawie książki Stefana Wyszyńskiego pt. „ Zapiski więzienne”. Młodzież dowiedziała się na temat życia, pracy, internowania Kardynała, sposobu postępowania z najważniejszą osobą duchowną w Polsce. Postać Patrona naszej szkoły budzi ogromny podziw i wdzięczność za głoszoną prawdę, postawę oraz przeciwstawienie się ówczesnej władzy w naszym kraju. Uczniowie wszystkich klas zapoznali się również z filmem fabularnym Teresy Kolarczyk pt. „Prymas- Trzy lata z tysiąca”. Efektem pracy z Patronem były gazetki ścienne, które zostały wyeksponowane w klasach, w których odbywają się lekcje religii oraz na szkolnych korytarzach.

dziaania patron