Menu witryny

„Jesteśmy Ekopozytywni"

Ekodetektywi oddychają z energią 2019

21 listopada 2019 roku na terenie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Somoninie odbył się Międzyszkolny Meeting Ekologiczny. Organizatorami z ramienia szkoły byli uczniowie klasy Va i VIb, którzy realizują w roku szkolnym 2019/2020 projekt: "Ekodetektywi oddychają z energią”. W meetingu wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych: Kiełpina, Borcza, Pomieczyńskiej Huty, Nowej Wsi Przywidzkiej i Somonina. W naszej szkole stale zwiększamy nacisk na edukację ekologiczną. Projekt „Ekodetektywi oddychają z energią” to kontynuacja działań Ekodetektywów na rzecz ekologii oraz ochrony środowiska. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych Powiatu Kartuskiego, a za ich pośrednictwem do ich rodziców i całych społeczeństw lokalnych. Uczniowie w trakcie naszego spotkania pogłębili swoją wiedzę na temat segregacji odpadów, jak również wypracowali konkretne sposoby na ograniczanie ilości odpadów, wysłuchali prelekcji na temat gospodarki odpadami, którą wygłosił specjalista ds. edukacji i ochrony środowiska z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Odbył się też Powiatowy Konkurs ”Dobre rady na odpady”, w którym Ekodetektywi walczyli o główną nagrodę tzw. "Zielony Puchar". W tym roku zdobyli go uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie. Uczniowie otrzymali również Certyfikaty Ekodetektywa. Aby zdobyć ten certyfikat musieli zmierzyć się z zadaniami na temat gospodarki odpadami. Po pozytywnym ich rozwiązaniu uzyskali tytuł Ekodetektywa 2019, albowiem wyjątkowym punktem programu jest nasze autorskie szkolenie na Ekodetektywów. Cieszy się ono ogromną popularnością wśród młodzieży. Każdy uczestnik w ramach szkolenia poznał, jak wielkie znaczenie ma obecnie recykling, czyli „drugie życie” odpadów. Mamy nadzieję, że ta wiedza wpłynęła na większą świadomość potrzeby ich segregowania. W ramach podziękowania za przyjazd do Somonina i udział w zajęciach ekologicznych nasi uczniowie przygotowali „zdrowy” poczęstunek z kanapkami bogatymi w witaminy.Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy przybyli do naszej szkoły i zapraszamy na kolejne spotkanie za rok.

Projekt współfinansowany jest przez Powiat Kartuski i Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”.

Ekodetektywi z Somonina wraz z koordynatorami projektu: p.Mirosławą Flisikowską i p. Danutą Łatka

ekopozytywni oddychaj z energi 2019

więcej zdjęć


Sprzątanie świata

  Sprzątanie świata – Polska 2016

16-18 września

Dwudziesta trzecia edycja akcji Sprzątanie świata - Polska

przebiega pod hasłem:

„Podaj dalej... drugie życie odpadów"

Głównym przesłaniem akcji jest:

-promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,

-unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,

-uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!

Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!

Przez cały rok szkolny na zajęciach przyrodniczych prowadzone będą działania proekologiczne, gdzie będziemy zajmowali się wyżej opisanymi zagadnieniami, a 16 września 2016r. rozpoczęliśmy naszą akcję od sprzątania pobliskiego terenu.

Apelujemy do mieszkańców Somonina i okolic o wyrzucanie śmieci do koszy. Szanujmy nasze piękne kaszubskie lasy i niespotykane polodowcowe tereny Kaszub.

Ekodetektywi wraz z opiekunem p. Mirką Flisikowską

sprzatanie swiata 6a


"CO₂ - wróg numer jeden każdego z nas!"

PROJEKT EKODETEKTYWÓW

"CO₂ - wróg numer jeden każdego z nas!"

     W roku szkolnym 2016/2017 przystąpiliśmy do organizacji powiatowych spotkań szkolnych ekodetektywów pod hasłem: "CO₂ - wróg numer jeden każdego z nas!", który realizowany jest poprzez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”, działające przy Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Somoninie. Głównymi koordynatorami projektu są pani Ewa Jelińska oraz pani Mirosława Flisikowska.

     Głównym celem projektu jest edukacja uczniów w zakresie ograniczania emisji CO₂, zaangażowanie ich w działania proekologiczne i zachęcenie do podejmowania własnych inicjatyw redukcji emisji CO₂ w szkole jak i w domu. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych Powiatu Kartuskiego. Na początku listopada w Szkole Podstawowej w Somoninie w ramach Międzyszkolnego Dnia Ekologicznego, odbędzie się quiz sprawdzający wiedzę ekologiczną, prelekcja "Odnawialne źródła energii",a także liczne gry i zabawy ekologiczne, dzięki którym uczniowie poznają się nawzajem i wspólnie pogłębią wiedzę na temat redukcji emisji CO₂ .W ramach podziękowania za przyjazd do Somonina nasi uczniowie przygotują ekologiczny poczęstunek z mnóstwem warzyw i owoców. Przy okazji zostaną wręczone nagrody i dyplomy dla wszystkich uczestników. Międzyszkolny Dzień Ekologiczny to jeszcze nie koniec projektu, wręcz przeciwnie, punkt wyjścia do konkretnych działań na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla. Uczestniczący w nim uczniowie opracują wspólny plan działań i zobowiążą się do jego realizacji. Głównym zadaniem kolejnego etapu projektu będzie praktyczne poznanie przez uczniów odnawialnych źródeł energii. Uczniowie odwiedzą firmę zajmującą się technologią odnawialnych źródeł energii i przygotują na jej temat sprawozdanie w formie prezentacji multimedialnej albo fotoreportażu. W sprawozdaniu powinny się znaleźć następujące elementy:

-lokalizacja instalacji (miejscowość),

-rodzaj wykorzystanego źródła energii,

-opis instalacji (parametry techniczne, przeznaczenie, położenie itp.),

-dokumentacja fotograficzna.

     Uczniowie uczestniczący w niniejszym projekcie przygotują na swoim terenie ekologiczną akcję "Oddychajmy świeżym powietrzem", na którą będą się składać działania edukacyjne według pomysłów, które opracujemy na wspólnym spotkaniu w Somoninie.

     Uwieńczeniem projektu będzie wymiana doświadczeń pomiędzy szkołami (wymiana drogą mailową, internetową), gdzie zostaną wykonane sprawozdania z wizyty w firmach i z przeprowadzonych akcji edukacyjnych, a także zostanie zaplanowana dalsza współpraca międzyszkolna. Każda szkoła zapozna się z pomysłami szkół biorących udział w projekcie. Głównym punktem dalszej współpracy będzie przygotowanie Dnia Rowerzysty (maj), który wpisuje się w temat niniejszego projektu. Rower zamiast samochodu to jedna z najważniejszych metod ograniczenia emisji CO₂.

     Jesteśmy przekonani, że ten projekt pokaże, jak można w nowoczesny sposób edukować uczniów i lokalne społeczności w zakresie ograniczania emisji CO₂, mobilizując ich do zaangażowania w działania proekologiczne i podejmowania własnych inicjatyw redukcji emisji CO₂ w szkole jak i w domu.

Opracowała: Mirosława Flisikowska

detektyw-ruchomy-obrazek-0016


 

 

LEKCJE PRZYRODY W TERENIE

     Wiedza na temat otaczającego nas świata jest najlepiej przyswajana podczas zajęć terenowych. Żadna książka nie opowie tego, co można zobaczyć na własne oczy. Aktywna praca dzieci w terenie pozwala na bezpośredni kontakt z pięknem przyrody. Dzięki temu młodzi ludzie rozwijają w sobie postać „przyjaciela natury”. Dlatego bardzo cieszymy się, że nasza szkoła uczestniczyła w wiosennych warsztatach przyrodniczych na ścieżce edukacyjnej w Mojuszu. Warsztaty zostały przeprowadzone przez pracowników Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Mając za przewodnika panią Joannę Kuśnierz dzieci poznawały tajemnice flory i fauny. Mogły przyjrzeć się życiu żuka gnojowego, a także oleicy krówki. Zapoznawanie dzieci z historią i ekosystemem terenu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego jest szczególnie ważne. Zdobywanie nowych doświadczeń związanych z otaczającą rzeczywistością na pewno wpłynie korzystnie na przyszłość tych młodych ludzi. Bardzo dziękujemy za zaproszenie na niezastąpione lekcje przyrody w terenie.

Nauczyciel przyrody – Mirosława Flisikowska

lekcja przyrody


 

EKODETEKTYWI OGŁASZAJĄ……

     Miło nam poinformować, że konkurs na najczystszą klasę wygrali uczniowie VA uzyskując łącznie 25 punktów. Serdecznie gratulujemy!

ekodetektywioglaszaja


 

Więcej artykułów…

epuap

CMI baner na stronę www

infoErasmus

logo LS

logoLP

twin

skslogo

szkolapromzdr

przeszkole promujace_zdrowie

NCK logo

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

logoBIP

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Przedsięwzięcia

baner projektu Czytam z klasą

logo projektu Piękna Nasza Polska Cała





 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz