Język kaszubski

Méster bëlnégò czëtaniô 2021

Uczniowie uczący się j. kaszubskiego mogli wziąć udział w konkursie czytania j. kaszubskiego. Udział wzięli uczniowie z kategorii klas 1-3: Oliwia Szmyt, Maja Skrzypkowska, Małgorzata Rychert, Kornelia Treder, z kategorii klas 4-6: Weronika Gogolińska, z kategorii klas 7-8: Marta Konkel i Agata Leszkowska. Wszyscy uczniowie otrzymali upominki i dyplomy, a najlepsi dostali się do etapu gminnego, który odbył się 23 listopada w Borczu.

mster blng cztani

Kaszubski mecz 2021

W niedzielę 14 listopada uczniowie z klas 3-8 wyjechali na kaszubski mecz, który odbył się w Ergo Arenie. Niestety siatkarze Trefla nie dali rady Grupie Azoty ZAKSA. Wynik był 0:3. Ale za to była wspaniała i niepowtarzalna atmosfera. Ponad 6 tyś widzów, w tym dużo młodzieży i dzieci, które przyjechały w ramach konkursu plastycznego. organizowanego już od 6 lat.

mecz kaszubski 2021

Makramki - joanki 2021

19 października odbyły się warsztaty ze sznurkiem. W prawie 4 godzinnych warsztatach wzięli najstarsi uczniowie uczący się j. kaszubskiego - klasy: ósme, siódme i szósta. Makrama to starożytna sztuka, polegająca na wiązaniu sznurków bawełnianych i coraz bardziej powszechna na Kaszubach. Jest to praca bardzo czasochłonna i wymaga skupienia oraz pracyzji. Stosując ją można wyplatać wiele rzeczy poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach i plecakach. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy można używać nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu i innych. Pani Joanna, która prowadziła zajęcia i uczyła nas prostszych "ściegów", mówiła że na pierwszy raz jest nieźle… z resztą na zdjęciach w galerii, wszystko widać!

makramki - joanki 2021

Warsztaty kulinarne on-line

Dnia 18 października odbyły się warsztaty kulinarne z programu Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, w których brali udział uczniowie grupy j. kaszubskiego klasy 5A i 5A. Warsztaty trwały 45 min z udziałem Koła Gospodyń Wiejskich. Panie z KGW gotowały dwie potrawy będące tradycją dla naszego regionu. Były to zupa owocowa i placki ziemniaczane. Po prezentacji tych dań mogliśmy wejść z Paniami w konwersację i zadawać pytania. Było to dla nas nowe, a nawet "inne" doświadczenie. Jeśli będzie możliwość, z pewnością skorzystamy z takiego doświadczenia.

warsztaty kulinarne online

Warsztaty w Zagrodzie Edukacyjnej w Łapalicach 2021

Dnia 28 września 2021 r. uczniowie klas 1 - 3 uczestniczący w zajęciach j. kaszubskiego byli na wycieczce jesiennej na gospodarstwie w sołtysówce w Łapalicach. Tam m. in.: uczniowie przygotowywali: pieczątki ziemniaczane, jeże ziemniaczane oraz każdy uczeń otrzymał porcję frytek oraz poznawali i karmili zwierzęta w gospodarstwie (świnki, daniele, koza, kuce, króliki, pawie, papugi, kurki, kaczki, gąski, bażanty itp.). Następnie odbyły się warsztaty Od ziarenka do bochenka (pieczenie bułek, prelekcja o uprawie zboża i powstaniu mąki), przejażdżka wozem drabiniastym, ponadto dodatkowe atrakcje tj.: ognisko z kiełbaską, malowanie na szkle, malowanie na drewnie, wypiek drożdżówek, nauka śpiewu kaszubskiego i gry na instrumentach kaszubskich. Na szczęście warsztatom dopisywała piękna wrześniowa pogoda. I z uśmiechem wróciliśmy do szkoły.

Opiekunki: Marta Szadłowska i Ewa Hildebrandt

warsztaty w zagrodzie edukacyjnej 2021