Menu witryny

Żyjemy zdrowo

Czas na zdrowie 2018

 

Dnia 27.09.2018r. w naszej szkole odbyły się warsztaty pod hasłem „Czas na zdrowie”. Spotkanie skierowane było do uczniów szkół podstawowych w Gminie Somonino. Celem działań było promowanie idei zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania wśród młodzieży. Dzieci i młodzież spędzają coraz więcej godzin przy komputerach, bądź telewizorach. Brak ruchu i zła dieta to nie tylko przyczyny wielu schorzeń, to także przepis na kłopoty z nauką. Chcemy wykreować wśród uczniów modę na zdrowie. Jesteśmy przekonani, że nasze działania pokazały, jak można zdrowo się odżywiać i promować zdrowie na tak szeroką skalę. Realizacja działań rozbudziła w uczestnikach poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie, uświadomiła wpływ codziennej diety na nasze samopoczucie. Poprzez działania uczniowie nauczyli się świadomego odżywiania i dokonywania wyboru między tym, co zdrowe i odżywcze a szkodliwe, choć smaczne. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zasiedli przy wspólnym stole i częstowali się zdrowymi sałatkami, które wcześniej przygotowali.

czas na zdrowie 2018

więcej zdjęć

Zajęcia w ramach Programu Profilaktycznego „Żyjemy zdrowo”

     W roku szkolnym 2015/2016r. realizowane były w ramach Programu Profilaktycznego „Żyjemy zdrowo” - „Zajęcia sportowe -€“ pożyteczne i zdrowe” (część I i II). Zajęcia finansowane były ze środków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Somoninie. Obejmowały cykl 30 spotkań. Uczestnikami było 21 uczniów z klasy IIIb.

     Prowadzone były one w formie ćwiczeń, gier i zabaw sportowych. Głównym ich celem było wskazanie uczniom zdrowej i pożytecznej formy spędzania wolnego czasu. Dzieci miały możliwość zapoznania się z korzyściami jakie płyną z aktywnego trybu życia, dowiedziały się dlaczego powinny uprawiać sport, a także poznali różnorodne formy gier i zabaw, w które będą mogły się bawić nie tylko w szkole, ale także w domu z rodziną.

Zajęcia prowadziła pani Arleta Ciechanowska

zajeciasportowe


 

ZAGRAJMY RAZEM

ZAGRAJMY RAZEM

Dzieci spotykały się raz w tygodniu. Na każdych zajęciach spędzały aktywnie wolny czas. Każde zajęcia były okazją, by promować ciekawy i pouczający sposób zagospodarowania wolnego czasu, jakim są gry planszowe. Dzieci uczyły się honorowego przegrywania i kulturalnego wygrywania. W trakcie gier rozwijały umiejętność logicznego myślenia, planowania, myślenia abstrakcyjnego, wyobraźnię. Wzmacniały też odporność psychiczną i utrwalały prawidłowe postawy społeczne. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w spotkaniach, z zainteresowaniem rozpracowywały kolejne gry. Wybrały swoje ulubione, zgodne z zainteresowaniami, temperamentem, przynosiły też swoje ulubione z domu, by je zaprezentować innym dzieciom. Niektóre zachęciły rodziców do zakupu podobnych gier.

gryplanszowe


 

 

Zajęcia psychoedukacyjne ,,Muzyka jest dla nas”

     Zajęcia psychoedukacyjne ,,Muzyka jest dla nas” w ramach programu profilaktycznego "Żyjemy zdrowo" część 2 prowadzone przez B. Gawroń

     Większość zajęć z maluchami to zajęcia rytmiczne i nauka przez zabawę. Dzieci starsze odczytywały zapis nutowy piosenek i nauczyły się grać na instrumentach. Chętnie grają w domu poznane piosenki, dużo ćwiczą .

     Poznane piosenki prezentowali podczas klasowych uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela, Świąt Bożego Narodzenia, Dnia Matki. Dzieci miały sporo zajęć rytmiczno- tanecznych. Klasa druga jak i dzieci młodsze zaprezentowały swoje układy taneczne podczas Dnia Przeciw Agresji i Przemocy na Pierwszy Dzień Wiosny.
zyjemyzdrowozaj


 

Sprawozdanie z programu ,, Żyjemy Zdrowo”

Promocja zdrowego stylu życia i profilaktyka uzależnień

     W ramach programu „Żyjemy Zdrowo” uczniowie Szkoły Podstawowej w Somoninie mieli możliwość skorzystania z dodatkowych zajęć w terenie., które odbyły się:

13.05.2016r. – wycieczka rowerowa klasy Va

14.05.2016r. – wycieczka rowerowa klasy VIa

21.05.2016r. – rajd rowerowy i konkurs o Józefie Wybickim klasa Va – 3 osoby

20.06.2016 r.- wycieczka rowerowa klasy Va

Łącznie zrealizowano ponad 20 godzin zajęć dodatkowych

rowerowarowerowa1

aktywnie w terenieaktywnie w terenie1

Cele zajęć:

Zostały zrealizowane działania dotyczące:

- propagowania zdrowego stylu życia,

- aktywnego spędzania wolnego czasu i rozwijania własnych zainteresowań.

Uczniowie klasy Va i VIa na jednorazowych spotkaniach w klasie stworzyli plany wycieczek rowerowych po regionie. Promując aktywny wypoczynek odbyły się wycieczki rowerowe wg opracowanych tras. W czasie rajdu rowerowego połączonego z konkursem o Józefie Wybickim uczniowie Va zajęli II miejsce w kategorii szkół podstawowych.

EFEKTY:

Program cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci. Wszyscy zdobyli bezcenną wiedzę na temat zdrowego odżywiania, bezpiecznego zachowania się w miejscach publicznych, bezpiecznego poruszania po drodze.

WNIOSKI:

Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów i rodziców chcemy dalej zachęcać do zdrowego i aktywnego spędzania czasu wolnego. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie, aby reklamować dalej tą idęę między innymi poprzez wycieczki rowerowe po kaszubskim terenie.

majowkamajowka1majowka3

majowka2

Opracowała: Mirosława Flisikowska – nauczyciel prowadzący zajęcia


 

 

Więcej artykułów…

epuap

CMI baner na stronę www

infoErasmus

logo LS

logoLP

twin

skslogo

szkolapromzdr

przeszkole promujace_zdrowie

NCK logo

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

logoBIP

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Przedsięwzięcia

baner projektu Czytam z klasą

logo projektu Piękna Nasza Polska Cała

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz