Zbudujemy most łączący Kaszuby z Baskami

W ten oto sposób, goszcząca naszych uczniów szkoła z Bilbao, zatytułowała artykuł opisujący rewizytę uczniów Szkoły Podstawowej w Somoninie w niezwykle ciekawym i różnorodnym kraju Basków. Wymiana uczniów możliwa była w ramach realizacji akredytacji otrzymanej z programu Erasmus+. My w pełni zgadzamy się z ideą budowy w/w mostu, ponieważ więzi, które zawiązaliśmy podczas wizyty mającej miejsce w dniach od 14 do 19 maja, będą owocowały dalszą współpracą. Nasze dzieci zostały gorąco przyjęte przez hiszpańskie rodziny, które popołudniami uatrakcyjniały ich pobyt m.in. wizytą na stadionie Bilbao Athtelics, grą w golfa, wyjściem do Jump City czy wyjazdem na plażę. Każdy dzień był również urozmaicony szeregiem aktywności zorganizowanych przez szkołę. Wzięliśmy udział w zajęciach, które zaznajomiły nas z symboliką i kulturą Basków. Uczniowie poznali i ćwiczyli tradycyjne, ale dla nas zupełnie nieznane, gry baskijskie. Codziennie poznawaliśmy najciekawsze turystycznie i kulturowo miejsca. M.in. wspięliśmy się na szczyt skalistej wyspy San Juan de Gaztelugatxe, pokonując ponad 230 kamiennych schodów. Zwiedziliśmy i poznaliśmy tragiczną historię Gerniki, miasta którego dzieje były inspiracją dla słynnego dzieła Picassa pt. „Guernica”. Zwiedziliśmy słynne Muzeum Gugenhheima i przemierzyliśmy starą część Bilbao, zwaną „Miastem siedmiu ulic”. Wybraliśmy się nad morze, gdzie w Portugalete, zobaczyliśmy jedyny taki most gondolowy na świecie, zwany Mostem Biskajskim. Podsumowując, uczestnicy wyjazdu nie mieli czasu na nudę, a to co zobaczyli i przeżyli oraz relacje, które zawiązali, na długo zostaną w ich pamięci. Nie pozostaje nam nic innego, jak powiedzieć naszym baskijskim przyjaciołom „Eskerrik asko”, czyli dziękujemy!

bilbao 2023