Menu witryny

Erasmus + 2016-2018

Wymiana młodzieży i nauczycieli

W ramach realizacji naszego historycznego projektu „Your History Is Our History” w dniach od 1 do 5 marca 2018r. gościliśmy w naszej szkole uczniów wraz z nauczycielami. Prawie 50 gości z krajów partnerskich: Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Węgier oraz Litwy uczestniczyło w licznych i zróżnicowanych aktywnościach zaplanowanych na tę wizytę. Przedstawienie powitalne, które goście mieli okazję zobaczyć, było formą podróży po krajach, które już zwiedziliśmy podczas realizacji projektu, ale też prezentowało elementy wspólne historycznie i kulturowo. Zaproszeni goście uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych w naszej szkole, ale też sami prowadzili lekcje dla polskich uczniów. Aktywności te pozwoliły na wymianę doświadczeń w nauczaniu i uczeniu się, ćwiczenie warsztatu języka angielskiego w praktyce oraz przełamanie bariery wstydu i strachu przed używaniem języka obcego w sytuacjach codziennych. Zajęcia lekcyjne odbywały się nie tylko w budynku szkolnym. Wszyscy uczestnicy projektu brali udział w muzealnych zajęciach warsztatowych, na które składało się zwiedzanie Muzeum Emigracji w Gdyni, Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku oraz warsztaty ceramiki w Żywym Muzeum Ceramiki Necel w Chmielnie. Z pewnością największą wartością projektu okazało się nawiązanie wzajemnych relacji pomiędzy uczniami krajów partnerskich, ich otwartość na różnice kulturowe oraz chęć poznania wspólnej historii Europy. Istotne, że odbyło się to nie tylko w ławie szkolnej, ale w wyniku podróży i uczestnictwa w kreatywnych zajęciach.

wymiana modziey i nauczycieli

więcej zdjęć

 

Dzień w czasach PRL-u

 W maju podjęliśmy się wykonania ostatniego już zadania w ramach realizacji projektu ‘Your History Is Our History’ w programie Erasmus+. Uczniowie klas III-VII wraz z wychowawcami przygotowali wystawy oraz prezentacje obrazujące życie w czasach PRL-u. Zadanie to miało na celu przybliżenie dzieciom czasów, które pamiętają tylko ich rodzice i starsze pokolenie. Oni zaś, znają tylko z opowieści takie przedmioty jak pralka „Frania”, samochód „Mały Fiat” czy dobranockę „Jacek i Agatka”. Zadaniem dzieci było też znalezienie zabaw, które w tamtych czasach zastępowały współczesny Internet czy gry komputerowe online. Wyszukiwanie informacji poprzez rozmowę z rodzicami i dziadkami była dla uczniów sposobnością do uczenia się historii w sposób zdecydowanie ciekawszy niż czytanie podręcznika.

dzie w czasach prl-u

więcej zdjęć

Festiwal Kuchni Polskiej

Kolejnym zadaniem w naszym projekcie było przybliżenie uczniom tradycyjnej polskiej kuchni. Zależało nam na pokazaniu potraw, które mają już niekiedy wartość historyczną. Uczniowie przy wsparciu rodziców i nauczycieli przygotowali stosika z typowo polskim jedzeniem, tradycyjnymi polskimi słodyczami (również z tymi z czasów PRL), a także z kaszubskimi specjałami. Wszystkie przekąski cieszyły się ogromnym powodzeniem.

erasmus kuchnia

więcej zdjęć

Dzień w XVI-wiecznej Polsce

Kolejny rok działań w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Your History Is Our History” rozpoczął się w naszej szkole prezentacją Polski z czasu XVI wieku. Nie bez podstaw okres ten nazwano Złoty Wiekiem. Był to czas rozkwitu Polski w dziedzinie architektury, literatury czy ogólnie pojętej nauki. To z XVI w. pochodzą takie nazwiska jak: Mikołaj Kopernik, Mikołaj Rej czy Jan Kochanowski. Nasz kraj, połączony w owym czasie z Litwą unią realną był jedną z europejskich potęg. Dlatego też, był to temat wdzięczny do zaprezentowania dla uczniów, którzy przedstawili polski styl renesansowy w architekturze, rozwój Gdańska-jednego z ważniejszych w owym czasie portów w Europie czy też sylwetki słynnych malarzy i innych postaci renesansowego humanizmu i reformacji. 

xvi-wieczna polska

więcej zdjęć

Wymiana młodzieży w ramach projektu Erasmus +

 W ramach realizowanego przez nas projektu Your History Is Our History’ nasi uczniowie uczestniczyli w wymianie młodzieży na Litwie w dniach 2-8 października. Niewielka szkoła mieszcząca się ok. 100km od Wilna gościła uczniów i nauczycieli z 6 krajów (w tym Polskę). Hiszpanie. Portugalczycy, Węgrzy, Włosi oraz Polacy wzięli udział w wielu aktywnych zajęciach historycznych, które odbywały się nie tylko na terenie szkoły, ale również w muzeach. Warsztaty wypiekania chleba, wykonywania biżuterii w epoce brązu, wytapiania świec oraz zajęcia historii „outdoor”, to tylko nieliczne przykłady z wielu ciekawych zajęć pogłębiających wiedzę w sposób empiryczny. Uczniowie przebywając ze sobą łamali barierę językową i kulturową. Spędzając całe dnie razem, ćwiczyli posługiwanie się językiem angielskim, dzięki czemu pogłębiali umiejętności językowe w praktyce. Już w marcu 2018r. będziemy gościć naszych kolegów i koleżanki z 5 krajów w Polsce i dopełnimy wszelkich starań, aby Polska i jej walory urzekła ich tak samo a nawet bardziej niż gościnność Litwinów.  

wymiana

więcej zdjęć

Więcej artykułów…

epuap

CMI baner na stronę www

infoErasmus

logo LS

logoLP

twin

skslogo

szkolapromzdr

przeszkole promujace_zdrowie

NCK logo

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

logoBIP

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Przedsięwzięcia

baner projektu Czytam z klasą

logo projektu Piękna Nasza Polska Cała

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz