Język kaszubski

Integracja grupy w Dzikim Sadzie 2023

Uczniowie klas 5-8 wraz ze swoim nauczycielem, Panią Janettą Belgrau, udali się 13 grudnia 2023r. do Dzikiego Sadu, gdzie w bardzo sympatyczny sposób, podczas zabawy i gry w kręgle, doskonalili porozumiewanie się w języku regionalnym kaszubskim. Była to bardzo miła i praktyczna lekcja poza murami szkoły.

integracja grupy w dzikim sadzie 023

Mëster Bëlnégò Czëtaniô 2023

Eliminacje odbyły się 24 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej im. Ziemi Kaszubskiej. Naszą szkołę reprezentowało 5 dziewcząt. Paulina Splitt i Małgorzata Rychert w kategorii klas 2-3, Oliwia Szmyt w kategorii klas 5-6 oraz Dominika Zielińska i Weronika Gogolińska w kategorii klas 7-8. Wszystkie uczennice zajęły czołowe miejsca, a Małgorzata Rychert z klasy 4 i Dominika Zielińska reprezentowały Gminę Somonino podczas eliminacji powiatowych w Żukowie. Gratulujemy wszystkim dziewczętom za piękne przygotowanie się do konkursu.

mester belnego czytanio 2023

Czekômë na Ĝòdë 2023

czekamy na gody 2023

Wycieczka do zielonej szkoły 2023

18 grudnia 2023r. uczniowie klas 3-6 wzięli udział w warsztatach świątecznych, kazdy wykonał sobie super stroik. Kolejne zajęcia odbyły się w Planetarium, gdzie w specjalnych okularach przenieśliśmy się w przestrzeń kosmiczną. Kolejną atrakcją były kiełbaski z grilla i gorąca herbata. W Kartuzach zwiedziliśmy Kolegiatę, o której opowiedział nam Pan Marek Szymański . Atrakcją była też wizyta w Pizzerii Italiana. Uczestnicy wycieczki wrócili sycy i zadowoleni z wyjazdu. Było to kolejne zdobywanie wiedzy poza murami szkoły. Organizatorami wyjazdu byli nauczyciele: Ewa Hildebrandt- język regionalny kaszubski i Mirosław Paczoska - historia Pomorza i Kaszub.

gospodarstwo agroturystyczne 2023

Język kaszubski - zajęcia kulinarne 2023

13 listopada 2023r. grupa uczniów z klas czwartych na lekcjach języka regionalnego kaszubskiego ze swoim opiekunem Panią Ewą Hildebrandt piekła wafle. W trakcie przygotowywania ciasta, pieczenia wafli i wspólnego ich spożywania wzbogacano słownictwo związane z powyższymi czynnościami. Wafle były przepyszne, a nauka przyjemna i pożyteczna.

jzyk kaszubski zajcia kulinarne 2023