Menu witryny

Erasmus+ 2022-2023

Kurs języka angielskiego - Cypr 2023

W dniach 31.07.2023r.-11.08.2023r. troje nuczyciele z naszej szkoły uczestniczyło w kursie języka angielskiego w Limassol. Podczas zajęć nauczyciele rozwinęli swoje umiejętności  w zakresie mówienia, słuchania, pisania i czytania. Poznali nowe słownictwo, doskonalili wymowę i poprawność gramatyczną, zwiększyli swoją pewność siebie w posługiwaniu się językiem angielskim, nawiązali kontakty z nauczycielami z innych krajów. Istotnym elemetem kursu było też zaznajomienie się się z historią i kulturą Cypru poprzez wizyty w muzeach i innych miejscach ważnych dla tego regionu. Takie wyjazdy podnoszą umiejętności indywidualne nauczycieli i pozwalają na poszerzenie horyzontów oraz lepsze zrozumienie historii i kultury Europy. To z kolei przekłada się na wyższe kompetencje nauczycieli w zakresie nauczania.

erasmus kurs cypr 2 copy

Ceutia 2023

Szóstoklasiści na wymianie uczniowskiej w południowo-wschodniej Hiszpanii Kolejna grupa uczestniczyła w krótkoterminowej wymianie uczniów w ramach realizacji programu Erasmus+. Tym razem 8 uczniów klasy szóstej goszczonych było przez uczniów szkoły znajdującej się w Ceuti, w południowo-wschodniej Hiszpanii, w regionie Murcji. Polscy i hiszpańscy uczniowie po zajęciach integracyjnych rozpoczynających ich wspólne spotkanie, uczestniczyli w zajęciach szkolnych z muzyki, języka angielskiego oraz lekcji wychowania fizycznego. Zajęcia te pozwoliły im na zaznajomienie się ze sobą, poznanie innej kultury oraz ćwiczenie komunikacji w języku angielskim, a czasami również w hiszpańskim. Nasi gospodarze zabrali nas do Murcji, czyli stolicy regionu, po którym to oprowadzili nas oraz zaznajomili z historią. Odwiedziliśmy też Kartagenę, portowe i turystycznie ważne miasto w regionie. Nie zabrakło aktywności sportowych, które dostarczył nam rafting na przepięknej rzece Segura. Hiszpania nie szczędziła nam słońca, chociaż rafting odbył się w pochmurny i deszczowy dzień, co jest dość nietypowe dla tego regionu. Ostatnim punktem na mapie naszej podróży była wizyta w Alicante, gdzie zwiedziliśmy zamek św. Barbary oraz konkatedrę św. Mikołaja z Bari.

ceutia 2023

więcej zdjęć

Jobshadowing 2023

W dniach 22.05.23- 26.05.23 nauczyciele z naszej szkoły wzięli udział w „Jobshadowing” w Barquiha, Portugalia, dzięki projektowi mobilności nauczycieli w ramach Programu   Erasmus +. Warsztaty „Jobshadowing” były niepowtarzalną okazją do obserwacji lekcji prowadzonych przez nauczycieli z innego kraju w ich szkole oraz zapoznania się z ich systemem nauczania. Jobshadowing dało nauczycielom możliwość zdobycia nowych doświadczeń, przełamywania barier językowych oraz nawiązania kontaktów z nauczycielami z innych krajów. Dużym atutem zajęć, które były obserwowane to aktywizacja ucznia, która sprawiała, że zajęcia były dla niego ciekawsze, dziecko miało chęć bardziej angażować się w poszczególne zadania, dążyło do wyznaczonego celu. Jedną z takich metod była metoda problemowa. Nauczyciel biologii przedstawił uczniom sytuację problemową: zagrożone wyginięciem gatunki ssaków i zorganizował proces poznawczy – udostępnił filmy, fotografie, dane z Internetu, liczby i statystyki. Uczniowie mieli za zadanie analizę, ocenę, wyjaśnienie problemu, a także wnioskowanie. Inne ciekawe i przydatne metody stosowane podczas lekcji to: wspólne śpiewanie z uczniami wraz z pokazywaniem (j.ang), zabawa w sklep z użyciem prawdziwych pieniędzy (matematyka), podsumowanie metody projektowej oraz działań podejmowanych w związku z nią przez cały rok szkolny (biologia), metoda graficznego zapisu (fizyka) oraz metoda ekspresji i impresji (chemia). Zdobywanie wiedzy to niezwykły proces, który przemienił się w inspirującą i pełną emocji przygodę podczas obserwacji tzw. School in Motion (Szkoła w Akcji). Tego dnia w szkole rozstawiona była niezliczona ilość stoisk z wytworami uczniów: samodzielnie uszytymi ubraniami dla dzieci z Afryki, rękodziełem- bransoletkami, kolczykami, zawieszkami na klucze, obrazami, regionalnymi ciastami i ciasteczkami, logicznymi grami itp. Udział   w tym niezwykłym dniu przyczyni się do uatrakcyjnienia naszych szkolnych festynów. Metody aktywizacji uczniów pomogą nam zachęcić do pracy najbardziej nieśmiałych uczniów, sprowokują ciekawą dyskusję, pomogą dzieciom i nastolatkom w kształceniu zdolności negocjacji i pokażą, czym jest zdrowe współzawodnictwo. Gorąco zachęcamy do ich stosowania, zarówno w przedszkolu, w klasach młodszych, jak i starszych. Bądźmy odważni i bierzmy udział w kursach i szkoleniach, które poszerzają horyzonty, kształtują kreatywność oraz inspirują.

jobshadowing 2023

więcej zdjęć

Zbudujemy most łączący Kaszuby z Baskami 2023

W ten oto sposób, goszcząca naszych uczniów szkoła z Bilbao, zatytułowała artykuł opisujący rewizytę uczniów Szkoły Podstawowej w Somoninie w niezwykle ciekawym i różnorodnym kraju Basków. Wymiana uczniów możliwa była w ramach realizacji akredytacji otrzymanej z programu Erasmus+. My w pełni zgadzamy się z ideą budowy w/w mostu, ponieważ więzi, które zawiązaliśmy podczas wizyty mającej miejsce w dniach od 14 do 19 maja, będą owocowały dalszą współpracą. Nasze dzieci zostały gorąco przyjęte przez hiszpańskie rodziny, które popołudniami uatrakcyjniały ich pobyt m.in. wizytą na stadionie Bilbao Athtelics, grą w golfa, wyjściem do Jump City czy wyjazdem na plażę. Każdy dzień był również urozmaicony szeregiem aktywności zorganizowanych przez szkołę. Wzięliśmy udział w zajęciach, które zaznajomiły nas z symboliką i kulturą Basków. Uczniowie poznali i ćwiczyli tradycyjne, ale dla nas zupełnie nieznane, gry baskijskie. Codziennie poznawaliśmy najciekawsze turystycznie i kulturowo miejsca. M.in. wspięliśmy się na szczyt skalistej wyspy San Juan de Gaztelugatxe, pokonując ponad 230 kamiennych schodów. Zwiedziliśmy i poznaliśmy tragiczną historię Gerniki, miasta którego dzieje były inspiracją dla słynnego dzieła Picassa pt. „Guernica”. Zwiedziliśmy słynne Muzeum Gugenhheima i przemierzyliśmy starą część Bilbao, zwaną „Miastem siedmiu ulic”. Wybraliśmy się nad morze, gdzie w Portugalete, zobaczyliśmy jedyny taki most gondolowy na świecie, zwany Mostem Biskajskim. Podsumowując, uczestnicy wyjazdu nie mieli czasu na nudę, a to co zobaczyli i przeżyli oraz relacje, które zawiązali, na długo zostaną w ich pamięci. Nie pozostaje nam nic innego, jak powiedzieć naszym baskijskim przyjaciołom „Eskerrik asko”, czyli dziękujemy!

bilbao 2023

więcej zdjęć

Kurs języka angielskiego 2023

Troje nauczycieli wyjechało na intensywny kurs języka angielskiego do Hiszpanii. W dniach od 21.05 do 27.05.2023r. nauczyciele uczestniczyli w zajęciach języka angielskiego. Najważniejszym odkryciem było przywiązywanie większej wagi do wymowy, większego zasobu słownictwa i nauki szybszego mówienia kosztem zagadnień gramatycznych. Podczas warsztatów językowych nauczyciele poznawali język i gramatykę w formie kreatywnych gier i zabaw rozwijających słownictwo, a po południu podczas różnych wycieczek odkrywali hiszpańską historię, kulturę i obyczaje. Zajęcia w szkole językowej były prowadzone niezwykle ciekawie i inspirująco dzięki lektorce Lily. Tygodniowy pobyt w Hiszpanii był niesamowitym doświadczeniem.

kurs jzyka angielskiego 2023

więcej zdjęć

Więcej artykułów…

epuap

CMI baner na stronę www

infoErasmus

logo LS

logoLP

twin

skslogo

szkolapromzdr

przeszkole promujace_zdrowie

NCK logo

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

logoBIP

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Przedsięwzięcia

baner projektu Czytam z klasą

logo projektu Piękna Nasza Polska Cała

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz