Menu witryny

Nauczyć się na nowo żyć w Wandzinie 2018

W dniu 14 listopada 2018r. z inicjatywy samorządu szkolnego młodzież naszej szkoły pojechała do EKO „Szkoły Życia” w Wandzinie. To największy w Polsce ośrodek dla osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu, zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. Gdy przyjechaliśmy na miejsce zostaliśmy objęci opieką terapeuty, który na co dzień pracuje w ośrodku. Oprowadzając nas po ośrodku opowiadał jak powstało tu, sprawne ekologiczne przedsiębiorstwo społeczne, zajmujące się hodowlą rodzimych ras królików i kur, uprawą starych wysokopiennych odmian drzew owocowych, a także tradycyjnym przetwórstwem warzyw i owoców. Praca w gospodarstwie wspomaga terapię podopiecznych i zapewnia samowystarczalność ośrodka. W EKO „Szkole Życia” obowiązuje system terapeutyczno-readaptacyjny opracowany i wdrożony przez kadrę ośrodka. Głównym jego elementem są grupy terapeutyczne, których członkowie wykonują konkretne zadania w gospodarstwie. Grupa wybiera swojego lidera, a każda osoba ma przypisane stanowisko pracy, za które odpowiada. Każdy dzień jest zaplanowany i wypełniony zajęciami terapeutycznymi. Mieszkańcy ośrodka i kadra tworzą tzw. społeczność terapeutyczną. Codziennie rano wspólnie podsumowują poprzedni dzień i planują następny, rozwiązują problemy, rozstrzygają konflikty, relacjonują stan hodowli i upraw. Obowiązuje ścisły regulamin (np. nie wolno pić alkoholu, brać narkotyków, stosować przemocy). Jego złamanie lub niestosowanie się do zasad wspólnoty mogą skutkować nawet usunięciem z ośrodka przez społeczność lub kadrę. Ku naszemu zdziwieniu zobaczyliśmy jakby „małe miasteczko” na terenie ośrodka. Mają własny kościół, straż pożarną, sklepik, szpital, który świadczy pomoc osobą leżącym oraz prowadzi rehabilitację. Podopieczni realizują tam swoje pasje i zainteresowania. Po zakończonej „wycieczce”, po bardzo dużym obiekcie, uczniowie udali się na warsztaty z zakresu profilaktyki antynarkotykowej i antyalkoholowej z psychologami i terapeutami. Celem wycieczki było ukazanie młodym ludziom, że jeżeli staniemy kiedykolwiek na „krawędzi życia”, to są osoby, które podadzą nam rękę. Była to nietypowa lekcja wychowawczo - profilaktyczna uczenia się życia zgodnie z wartościami.

nauczy si na nowo y w wandzinie 2018

więcej zdjęć

epuap

CMI baner na stronę www

infoErasmus

logo LS

logoLP

twin

skslogo

szkolapromzdr

przeszkole promujace_zdrowie

NCK logo

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

logoBIP

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Przedsięwzięcia

baner projektu Czytam z klasą

logo projektu Piękna Nasza Polska Cała

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz