Zielona szkoła Schodno 2018

W dniach 17-19 października 2018r. uczniowie uczący się języka kaszubskiego uczestniczyli w Zielonej Szkole w Schodnie. Na turnusie uczniowie mieli okazję poznać tereny południowych Kaszub Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Tematy na turnusie, z którymi zmierzyli się uczniowie:

JAK CZYTAĆ MAPĘ I NIE ZGUBIĆ SIĘ W TERENIE? Formy ochrony przyrody w WPK, mapa topograficzna – zajęcia praktyczne w terenie z mapą i busolą, zastosowanie topografii w ochronie przyrody i leśnictwie, podstawowe zagadnienia z zakresu ochrony lasu i jego udostępniania, zasady korzystania z walorów przyrodniczych WPK

PTAKI – FENOMEN ŚWIATA ZWIERZĄT  Środowisko życia ptaków, biologia i morfologia ptaków występujących w naszych lasach, rozpoznawanie gatunków ptaków, ptasich głosów, gniazd, piór i śladów w warunkach naturalnych, formy i sposoby ochrony ptaków i ich siedlisk w Polsce i na świecie

TROĆ JEZIOROWA – POLSKI ENDEMIT NA TERENIE WPK Troć jeziorowa, jako gatunek ryby dwuśrodowiskowej, gatunki endemiczne WPK. Poszukiwanie tarlisk troci na rzece Wda i Trzebiocha. Przykłady ryb wędrownych i ich przystosowania. Rola przepławki podczas wędrówek ryb. Wycieczka do przepławki i na stawy rybne do Grzybowskiego Młyna.

WILCZA WATAHA – SPOŁECZNOŚĆ DOSKONAŁA Czy wilki powracają? Stan populacji wilków w Europie, w Polsce i na Pomorzu dzisiaj i dawniej. Rodzina to podstawa. Życie społeczne wilczej watahy. Dzika natura wilka, czy rzeczywiście jest taki zły? Dyskusja na podstawie filmu przyrodniczego. Poszukiwanie śladów i tropów drapieżników w terenie.

ŚWIAT PRZYRODY Z BLISKA-WARSZTATY POD MIKROSKOPEM Zajęcia z mikroskopami, binokularami, lupami. Budowa mikroskopu i zasady mikroskopowania. Mikroformy życia z bliska, sporządzanie prostych preparatów zebranych w terenie i rysunków obrazujących obserwacje. Rola organizmów w świecie przyrody.

Uczniowie również brali udział w zajęciach nocnych (gry i zabawy kaszubskie). A także brali udział w warsztatach plecenia kaszubskich koszyków z korzenia sosny. Każdy uczeń otrzymał na pamiątkę upleciony przez siebie koszyk.

zielona szkoa schodno 2018