Ważny wybór 2018

W dniu 24 i 31 października 2018r. młodzież gimnazjalna i uczniowie klas VIII uczestniczyli w warsztatach z pracownikiem Urzędu Pracy z Kartuz, panią Iwoną Gryś nt. „Przygotowanie do świadomego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i przyszłej pracy”. Było to kolejne działanie wychowawcze mające na celu podniesienie świadomości uczniów w kwestii trafnego wyboru dalszej drogi kształcenia po gimnazjum. Na spotkaniu prelegentka zwróciła uwagę, jak niezwykle ważnym procesem jest wczesna edukacja młodzieży w zakresie doradztwa zawodowego na każdym etapie ich życia. Młodzież w wieku gimnazjalnym znajduje się na szczególnym etapie swojego życia, gdzie podejmowane przez nią decyzje o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej mają wpływ na ich dalszą karierę edukacyjno– zawodową. Pani Iwona przeprowadziła z uczniami test określający ich predyspozycje. Wykonując go, otrzymali informacje o tym, co lubią, co ich interesuje, w czym są dobrzy. Przedstawiła zawody, które są preferowane i poszukiwane na rynku pracy. Uczniowie z zaciekawieniem uczestniczyli w warsztacie i mają już swoje pierwsze przemyślenia związane z wyborem szkoły i przyszłym zawodem. Młodzi ludzie, decydując, do jakiej szkoły chcą iść po gimnazjum, powinni posiadać zasób wiedzy, umiejętności oraz postaw, które pomogą im wybrać taką szkołę, która w najbardziej efektywny sposób pomoże planować i realizować swoją ścieżkę kariery. Posiadając określony zasób treści i umiejętności z zakresu doradztwa zawodowego, uczeń gimnazjum może we właściwy sposób kształtować swoje plany życiowe.

wany wybr 2018