"Młody ekonomista - tajemnice biznesu"

Zajęcia podnoszące inicjatywność i przedsiębiorczość – „Młody ekonomista – tajemnice biznesu” to przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego planowania ścieżki swojej kariery i trafnego podejmowania decyzji dotyczących wyboru kierunku dalszej nauki przy wsparciu doradcy zawodowego. Celem zajęć jest poznawanie samego siebie, analiza informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy, poszerzanie własnej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, kształtowanie gotowości do wejścia na rynek pracy, rozwijanie umiejętności uczenia się przez całe życie. Zajęcia odbywają się w trzech grupach projektowych po osiem osób w każdym zespole. Podczas zajęć uczniowie dowiadują się, jak ważna jest informacja o zawodach w procesie podejmowania decyzji edukacyjnej i zawodowej. Celem stworzonego programu jest przybliżenie uczniom wiadomości dotyczących ich przyszłościowych wyborów związanych z dalszą edukacją i pracą. Pokazane techniki i metody pozwolą  w przyszłości młodym ludziom lepiej radzić sobie z zagrożeniami i obawami związanymi z rynkiem pracy. W czasie zajęć uczniowie poznają siebie, swoje mocne i słabe strony, zainteresowania, zdolności, predyspozycje, czynniki, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze przyszłego zawodu i szkoły. Młodzież zapoznaje się z zawodami istniejącymi na rynku pracy.  Dowiaduje się w jaki sposób prowadzić własną działalność gospodarczą. Uczą się tworzyć własny budżet i nim zarządzać. Prowadzący zajęcia pomaga uczniom przygotować się do wzięcia udziału w rekrutacji do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej. W czasie zajęć wykorzystywane są różnorodne pomoce dydaktyczne, takie jak: portfolio zawodowe, memo zawodowe, filmy - Kalejdoskop zawodowy. Zajęcia projektowe zwiększają dostęp do informacji zawodowej dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Dają możliwość poszerzenia zawodowych perspektyw uczniów. Młodzież podejmuje świadome, trafniejsze decyzje edukacyjne i zawodowe. Ma większy obraz rynku pracy oraz procedur pozyskiwania i utrzymania pracy. Dokonuje świadomej możliwości zmiany w planowanej karierze.

mody ekonomista1
mody ekonomista2