Ogólnopolski dzień praw dziecka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” Janusz Korczak

Dnia 21 listopada  obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Postanowiliśmy wszyscy ubrać się  w kolory tęczy. Tego dnia szczególnie ważny głos zajmowały dzieci, które przygotowały bardzo ciekawe plakaty obrazujące prawa dziecka.  Na ogólnym spotkaniukażda klasa prezentowała dwa przykładowe prawa dziecka np.: „prawo do życia i rozwoju”, „prawo do wychowania w rodzinie”, „prawo do prywatności”, „prawo do nauki”, „prawo do życia bez przemocy”, „prawo do informacji”, „prawo do wyrażania własnego zdania”, „prawo do zabawy i odpoczynku” oraz inne. Uczniowie przedstawiali prawa dziecka w formie inscenizacji oraz prezentacji multimedialnych.
Dodatkowo Samorząd Uczniowski przygotował informacje na temat Konwencji o Prawach Dziecka. Odczytany został również fragment listu Rzecznika Praw Dziecka, w którym pan Marek Michalak prosi, aby tego dnia : „w trakcie lekcji, szkolnych akademii i debat, czy spotkań przemówiły dzieci, a dorośli wsłuchali się w ich głos.”
Wychowawcy od kilku dni prowadzili zajęcia  na temat różnego rodzaju zagrożeń, z którymi może spotkać się dziecko (m.in. tj.: przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, cyberprzemoc, wykorzystywanie seksualne). Omówione zostały także sposoby szukania pomocy w sytuacjach zagrożenia i naruszania praw dziecka. Tego dnia dzieci bardzo dużo  mówiły o swoich prawach, ale miały tez świadomość , że  każdy z nas posiada również obowiązki i powinien się z nich wywiązywać. Musimy pamiętać, że korzystając ze swoich praw  nie można ograniczać praw innych ludzi.

dzien praw dziecka 2017 su