Wycieczka uczniów j. kaszubskiego do Staniszewa

W piątek 25 maja przyjechaliśmy do Zespołu Szkół Podstawowych w Staniszewie, gdzie było nasze lokum. Później poszliśmy na mszę majową do kościoła Niepokalanej N.M.P. Królowej Kaszub w Sianowie. Po Mszy Św. usłyszeliśmy od ks. Proboszcza legendę o figurce łaskami słynącej Maryi Panny i kościele (zwiedziliśmy także ołtarz polowy, plac pielgrzymkowy oraz drogę krzyżową). Wieczór spędziliśmy przy piosenkach kaszubskich - przygrywanych na akordeonie i diabelskich skrzypcach oraz gitarze. Następnego dnia ruszyliśmy na pieszo do Stryszej Budy do „Kaszubskiego Parku Miniatur” – tam przenieśliśmy się w każdy znany zakątek Polski, a nawet świata. W czasie marszu podziwialiśmy piękny krajobraz kaszubski. Poznaliśmy legendy min. o czarownicach ze Staniszewa. Podczas całego pobytu na wyjeździe „doskonaliliśmy” umiejętność porozumiewania się w języku kaszubskim.