Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 2022

W dniu 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły pracownika oddziału gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Pana Daniela Sieczkowskiego. Przeprowadził on w klasach ósmych w dniu 12 kwietnia ciekawe warsztaty pt. „Śledztwo katyńskie”.

Śledztwo katyńskie to nowoczesny warsztat edukacyjny pozwalający włączyć jego uczestników w detektywistyczne dochodzenie, którego celem jest ustalenie tożsamości ofiar Zbrodni Katyńskiej. Warsztaty mają nie tylko przedstawić same okoliczności zbrodni, ale też służyć upamiętnieniu ofiar i zaznajomieniu uczniów ze specyfiką pracy historyków. Kluczowym elementem warsztatów są przedmioty wydobyte z dołów śmierci, których oryginały znajdują się w zbiorach Muzeum Katyńskiego. Przedmioty te – których właścicieli często nie znamy – są niemymi świadkami ludobójstwa popełnionego przez Związek Sowiecki na polskich obywatelach.

Zajęcia warsztatowe zostały poprzedzone wykładem na temat okoliczności dokonania zbrodni katyńskiej. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w pracę i poprawnie wykonali powierzone im zadanie.

dzie pamici ofiar zbrodni katyskiej 2022