„SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE”

W ubiegłych latach kładziono w szkole szczególny nacisk na kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów. Zauważono pozytywne rezultaty tych działań, dlatego społeczność szkolna postanowiła kontynuować podjęte starania. Dodatkowo w szkole pojawili się nowi uczniowie – pierwszoklasiści, których należy również edukować w tej sferze. Nową grupą w naszej szkole są też czterolatki. Najmłodsze dzieci również są objęte programem SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE.

Złe nawyki żywieniowe rzutują na całe życie człowieka. Nieprawidłowe ich ukształtowanie   w wieku szkolnym prowadzić może do wielu chorób w dorosłości. Poprzez dzieci można też starać się propagować zdrowe odżywianie w ich domach, jeżeli zostaną one skutecznie zachęcone do tego typu działań. Niezwykle istotne jest też wsparcie rodziców, którzy są również ogromnym autorytetem dla swoich podopiecznych.

W związku z powyższym w naszej szkole prowadzi się działania dotyczące propagowanie spożywania śniadań poprzez śniadanie z wychowawcą przynajmniej raz w tygodniu w przypadku klas 0-III oraz kontrolowanie produktów spożywanych przez uczniów klas IV-VI, w miarę możliwości, a także wspólne posiłki; propagowania picia wody; prowadzenie zajęć dotyczących zdrowego odżywiania; udział w programie „Szklanka mleka” i „Owoce w szkole”; obchody zdrowych dni oraz Światowego Dnia Zdrowia; prowadzenie warsztatów dotyczących zasad żywienia i układania zdrowej diety; liczenie kalorii przez uczniów klas VI; wspólne przygotowywanie zdrowych przekąsek i napojów.

mszpz1

mszpz2

Ponadto Szkoła Podstawowa w Somoninie jest uznawana przez niektórych za hałaśliwą. Należy troszczyć się o uczniów również w wymiarze zdrowia psychicznego. Z czego wynika drugi ważny cel priorytetowy, a mianowicie – Uczniowie narażeni są na hałas.

Zwiększa się świadomość uczniów i ich rodziców w tym obszarze, biorąc pod uwagę pojawienie się większej grupy młodszych dzieci w szkole – trzeci oddział klas pierwszych oraz dodatkowy oddział przedszkolny. Ważne jest budowanie w dzieciach wyobraźni i przewidywania konsekwencji własnych zachowań.

W związku z czym utworzono dla dzieci kąciki czytelnicze na korytarzu w szkole, gdzie uczniowie mają możliwość wyciszenia się poprzez czytanie oraz dodatkowo w czasie dużej przerwy dzieci korzystają z możliwości uczestnictwa w słuchowiskach w dwóch salach lekcyjnych zorganizowanych przez wychowawców, gdzie mogą odpocząć od hałasu w czasie przerw.