Bezpieczna +

Projekt „Wędka alternatywą na wszystko”/Bezpieczna+

16 grudnia 2016r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Wędka alternatywą na wszystko”/Bezpieczna+. Działania jakie wykonywaliśmy w ramach tego przedsięwzięcia wspierały odbiorców w podnoszeniu samooceny, rozwijały mocne strony, w szczególności poprzez budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych. Inicjatywą projektu było zaszczepienie w uczestnikach aktywnego spędzania czasu z wędką, przyrodą i innymi ludźmi, jako alternatywa na budowanie prawidłowych relacji w środowisku szkolnym i lokalnym oraz przeciwdziałanie zachowaniom niepożądanym. W ramach projektu spotykaliśmy się m.in. na zajęciach warsztatowych w Centrum Zarybiania przy SP Somonino, wyjeżdżaliśmy na wycieczki rowerowe nad rzekę Radunia, gdzie uczyliśmy się sztuki połowu ryb. Byliśmy w Zielonej Szkole w Kątach Rybackich, na warsztatach przyrodniczych w Gołubiu, a także na wycieczce w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym we Wieżycy. Na uroczystość podsumowującą projekt przybyli goście z PZW Okręgu w Gdańsku i z naszego lokalnego Koła Wędkarskiego nr 118 w Somoninie. Dzieci brały udział w konkursach o tematyce wędkarsko- ekologicznej. Zwycięzcy i uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Na koniec wszyscy udali się na ekologiczny poczęstunek.

Dziękujemy serdecznie wszystkim sprzymierzeńcom szkoły: władzom naszej gminy, osobom koordynującym i administrującym, nauczycielom za wyznaczanie nowej jakości  edukacji poprzez przygotowanie i realizację projektu.

Opracowała: Mirosława Flisikowska

wedka alternatywa

Wyjazd integracyjny - Kąty Rybackie

W ramach Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach - „Bezpieczna+" - „Wędka alternatywą na wszystko” 40 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w 3 dniowym turnusie integracyjnym połączonym z warsztatami ekologiczno-krajoznawczymi. Uczniowie odwiedzili Muzeum Zalewu Wiślanego, gdzie poznali historię osadnictwa na tym terenie oraz sztukę połowu. Dużą atrakcją tego miejsca okazały się barkany. Wzięli także udział w warsztatach z coachingu oraz w warsztatach ekologicznych, gdzie myślą przewodnią było powstawanie bursztynu. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w paintballu oraz na strzelnicy. Dodatkowo odwiedzili Muzeum Stutthof w Sztutowie – były niemiecki obóz koncentracyjny. Poprzez udział w działaniach projektowych uczniowie mają rozwijać swoje mocne strony, w szczególności poprzez budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych. Inicjatywą projektu jest zaszczepienie w uczestnikach aktywnego spędzania czasu z przyrodą i innymi ludźmi, jako alternatywa na budowanie prawidłowych relacji w środowisku szkolnym i lokalnym oraz przeciwdziałanie zachowaniom niepożądanym.

katy rybackiewięcej zdjęć