Narodowe Czytanie 2018

Za nami kolejna odsłona "Narodowego Czytania". Tym razem zebrani uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów dzieła Stefana Żeromskiego pt. "Przedwiośnie”. Do czytania wybrano drugi rozdział Przedwiośnia – Nawłoć. Akcja utworu dzieje się w latach 20- tych XX wieku, wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Główny bohater, Cezary Baryka, przyjeżdża do Polski, kraju, który znał tylko z opowieści rodziców. I tu poszukuje swojego miejsca, celu; zaczyna studia, wstępuje do polskiego wojska, bierze udział w wojnie polsko- bolszewickiej. Przeżywa rozterki miłosne i mocno angażuje się w sprawy społeczne i polityczne. Pragnie Polski nowoczesnej, postępowej, takiej, o jakiej opowiadał mu ojciec. Właśnie rozdziału o szklanych domach, symbolizujących marzenie Seweryna Baryki o przyszłości Polski, wysłuchali uczniowie. Młodzież z klas VII – VIII oraz uczniowie z oddziałów gimnazjalnych zmierzyła się z tym niełatwym dla siebie tekstem, udowadniając po raz kolejny, że nie brakuje osób zdolnych. Serdecznie dziękujemy za obecność i czynny udział w wydarzeniu uczniom oraz nauczycielom.

narodowe czytanie 2018