Menu witryny

Zbudujemy most łączący Kaszuby z Baskami

W ten oto sposób, goszcząca naszych uczniów szkoła z Bilbao, zatytułowała artykuł opisujący rewizytę uczniów Szkoły Podstawowej w Somoninie w niezwykle ciekawym i różnorodnym kraju Basków. Wymiana uczniów możliwa była w ramach realizacji akredytacji otrzymanej z programu Erasmus+. My w pełni zgadzamy się z ideą budowy w/w mostu, ponieważ więzi, które zawiązaliśmy podczas wizyty mającej miejsce w dniach od 14 do 19 maja, będą owocowały dalszą współpracą. Nasze dzieci zostały gorąco przyjęte przez hiszpańskie rodziny, które popołudniami uatrakcyjniały ich pobyt m.in. wizytą na stadionie Bilbao Athtelics, grą w golfa, wyjściem do Jump City czy wyjazdem na plażę. Każdy dzień był również urozmaicony szeregiem aktywności zorganizowanych przez szkołę. Wzięliśmy udział w zajęciach, które zaznajomiły nas z symboliką i kulturą Basków. Uczniowie poznali i ćwiczyli tradycyjne, ale dla nas zupełnie nieznane, gry baskijskie. Codziennie poznawaliśmy najciekawsze turystycznie i kulturowo miejsca. M.in. wspięliśmy się na szczyt skalistej wyspy San Juan de Gaztelugatxe, pokonując ponad 230 kamiennych schodów. Zwiedziliśmy i poznaliśmy tragiczną historię Gerniki, miasta którego dzieje były inspiracją dla słynnego dzieła Picassa pt. „Guernica”. Zwiedziliśmy słynne Muzeum Gugenhheima i przemierzyliśmy starą część Bilbao, zwaną „Miastem siedmiu ulic”. Wybraliśmy się nad morze, gdzie w Portugalete, zobaczyliśmy jedyny taki most gondolowy na świecie, zwany Mostem Biskajskim. Podsumowując, uczestnicy wyjazdu nie mieli czasu na nudę, a to co zobaczyli i przeżyli oraz relacje, które zawiązali, na długo zostaną w ich pamięci. Nie pozostaje nam nic innego, jak powiedzieć naszym baskijskim przyjaciołom „Eskerrik asko”, czyli dziękujemy!

bilbao 2023

więcej zdjęć

epuap

CMI baner na stronę www

infoErasmus

logo LS

logoLP

twin

skslogo

szkolapromzdr

przeszkole promujace_zdrowie

NCK logo

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

 

logoBIP

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Przedsięwzięcia

baner projektu Czytam z klasą

logo projektu Piękna Nasza Polska Cała

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz