Goście z Bilbao 2023

Od niedzieli 23 kwietnia do piątku 27 kwietnia 2023r. w ramach realizacji programu Erasmus+, gościliśmy w naszej szkole uczniów wraz z nauczycielami z hiszpańskiej szkoły w Bilbao. Ponieważ Baskowie i Kaszubi mają swoją własną kulturę oraz język, naturalnie rozmawiamy o naszej tożsamości i różnicach z tego wynikających. Aby nasi goście poznali lepiej kaszubską kulturę, zaprosiliśmy ich do CEPR-u w Szymbarku. W szkole wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonywali z panią Anettą Rozwadowską koszulki z motywami kaszubskimi oraz z panią Joanna Walaszkowską aniołki i bransoletki. Na lekcji języka angielskiego wzięli udział w grze terenowej po szkole, w której poznając budynek szkolny, musieli odnaleźć punkt i wykonać zadania, które rozwijały ich wiedzę na temat Kaszub i Polski. Zaznajomili się również z historią Polski zwiedzając zamek krzyżacki w Malborku oraz maszerując z przewodnikiem po Gdańsku. Zapewniliśmy im również atrakcje ruchowe. Dzielnie maszerowali z naszymi uczniami szlakiem Kaszubskiej Stegny z Krzesznej do Szymbarku, a łatwo nie było, bo po drodze czekały na nich różnorodne zadania do wykonania. Wspięli się też na szczyt Wieżycy, aby zobaczyć przepiękną panoramę na okolicę. podczas lekcji wychowania fizycznego rywalizowali ze sobą grając w dwa ognie. Nie można również nie wspomnieć o wspólnej zabawie przy ognisku z harcerzami. Co jednak bardzo ważne, hiszpańscy uczniowie goszczeni byli przez naszych uczniów w ich domach, gdzie codziennie mieli okazję do komunikacji w języku angielskim i poznania naszych zwyczajów i kultury w codziennych czynnościach. Goszczący Hiszpanów rodzice wraz z ich dziećmi również zapewnili im szereg aktywności. Było zwiedzanie Sopotu, gra w kręgle, ogniska i codzienne spotkania na boisku piłkarskim. Był to bardzo wyczerpujący tydzień, ale też równie efektywny, który wniósł wiele doświadczeń i mamy nadzieję, że przyczynił się do zawiązania znajomości między uczestnikami. Już w połowie maja, polscy uczniowie odwiedzą swoich hiszpańskich przyjaciół.

gocie z bilbao 2023