Teatr kamishibai

Wsparciem działań edukacyjnych i czytelniczych biblioteki szkolnej stał się  zakupiony z projektu „Narodowy Rozwój Czytelnictwa 2.0” teatrzyk kamishibai wraz z odpowiednio przygotowanymi bajkami. W marcu 2022r. dzieci z klasy I a uczestniczyły w nietypowym spektaklu. Kamishibai bo o takiej formie spektaklu mowa, służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Zbiór obrazków umożliwiających przedstawienie całej opowieści, ułożonych jeden po drugim, umieszczany jest w butai – drewnianej skrzynce. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie, jest wydrukowany   z tyłu obrazka go poprzedzającego  i jest widoczny jedynie dla czytającego. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój. Po wysłuchaniu i obejrzeniu historyjki obrazkowej zamkniętej w magicznym pudełku, przedszkolaki zostały zachęcone przez panią bibliotekarkę do rozmowy dotyczącej poznanej historii, bohatera, wyrażały swoje zdanie na temat,  tego typu spektaklu, a na koniec zostały poproszone o wykonanie swojej ilustracji inspirowanej opowiadaniem pt. ”Trzy świnki”. Opierając się na obserwacji najmłodszych czytelników, sadzę że taka forma przekazu bardzo im się spodobała, czego efektem są doskonałe prace plastyczne wyeksponowane w szkolnej bibliotece.

teatr kamishibai