Spotkania akademickie 2019

Dnia 23 listopada 2019 roku na Uniwersytecie Gdańskim odbyły się spotkania akademickie z zakresu matematyki, fizyki i informatyki, na których nie mogło nas zabraknąć. Każde spotkanie obejmowało 6 godzin dydaktycznych: wykładów, ćwiczeń i warsztatów/laboratoriów prowadzonych przez wykładowców akademickich. Jednym z tematów były twierdzenia pajęczynowe. Podczas prezentacji twierdzeń o trójkątach rozpiętych na prostych równoległych dowiedzieliśmy się jak elementarne spostrzeżenia potrafią zaprowadzić nas do głębokich i uznawanych za trudne wyników. Kolejnym tematem spotkania był język C++. Pomimo, że został opracowany wiele lat temu to wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród programistów i naszych uczniów. Zaczęliśmy od napisania prostego programu w języku C++ i na jego przykładzie poznaliśmy strukturę oraz podstawową składnię języka C++. Dowiedzieliśmy się, że możemy w nim napisać realistyczną grę 3D, dowolny program użytkowy, czy też bardzo wydajny program do obliczeń naukowych. Uczestnicy spotkania akademickiego z fizyką odkrywali i analizowali prawidłowości zjawisk fizycznych (nazywanych prawami fizyki lub prawami przyrody) na podstawie wyników samodzielnie przeprowadzonych eksperymentów z różnych działów fizyki. Udział w spotkaniach akademickich umożliwił nam poznanie środowiska akademickiego, zaplecza technicznego uczelni oraz przybliżył stan rozwoju poszczególnych dziedzin nauki.

spotkania akademickie 2019