Wizyta w hospicjum 2018

Dnia 20 listopada 2018r. młodzież z naszej szkoły wybrała się do kina na film „Fantastyczne zwierzęta” oraz odwiedziła Hospicjum im Ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku. Już kilka lat temu poznaliśmy to miejsce, które przyciąga swoją tajemniczością, lękiem i obawą. Trudno jest mówić o odchodzeniu, śmierci. Pojechaliśmy z kolejna grupą wolontariuszy zobaczyć, jak wygląda to miejsce i dowiedzieć się czegoś na temat wolontariatu. Bo to właśnie wolontariusze, swoją energią pomagają tworzyć przyjazną atmosferę pacjentom hospicjum. Uczniów przywitała Pani Alicja Kocińska koordynator wolontariatu akcyjnego, która opowiedziała o tym cudownym i pełnym duchowości miejscu. Mówiła o ludziach, którzy są na skraju swojej ziemskiej drogi, chorzy, cierpiący, ale w hospicjum otrzymują to, co najważniejsze opiekę medyczną, wsparcie, pocieszenie, rozmowę z drugim człowiekiem. Obejrzeliśmy prezentację zdjęciową o beneficjentach hospicjum osobach starszych i młodszych – dzieciach, które przebywają w hospicjum. Pani Alicja wypowiadała się również na temat wolontariuszy, dla których hospicjum stało się miejscem, które odgrywa bardzo ważną rolę w ich codziennym życiu. Nie jest to żaden obowiązek lub czas stracony, jest to czas jak najbardziej dobrze spożytkowany. Wolontariat nosi definicję posługi bezinteresownej. Mimo to obdarowuje wolontariuszy wartościami bezcennymi, tj. satysfakcją z czynienia dobra, energią do działania, poczuciem własnej wartości, doświadczeniami, które mogą zaowocować w przyszłości. Widok ludzi, którzy pomimo swojego cierpienia potrafią cieszyć się życiem, może zaskoczyć nie jedną osobę, która ma inne wyobrażenie o tym miejscu. Często zwykła rozmowa, oraz szczera chęć pomocy z naszej strony, nawet najdrobniejsza sprawia, że nasza obecność kogoś cieszy. Uczniowie wrócili wzruszeni, pełni różnych emocji i silnych wrażeń. Warto wspomnieć o uczniach, którzy szczególnie przyczynili się do tego, aby „dać” coś od siebie na potrzeby Hospicjum. Przynieśli artykuły kosmetyczne i higieniczne oraz rzeczy, które są niezbędne do pielęgnacji chorych. Akcję wsparli:

• Natalia Leszkowska,
  • Paulina Leszkowska,