Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 2018

Prawa człowieka zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka dotyczą każdej osoby od chwili narodzin, a jeszcze dodatkowo dzieci zostały objęte prawami zawartymi w Konwencji o Prawach Dziecka. Konwencje uchwalono w dniu 20 listopada 1986 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Polski, a została podpisana przez wszystkie państwa na świecie. Niestety, pomimo uchwalenia powyższych Konwencji nadal w wielu państwach, a zwłaszcza w państwach Globalnego Południa nie są przestrzegane liczne prawa dzieci m.in. prawo do edukacji, opieki medycznej, bezpieczeństwa i życia w pokoju, do ochrony przed wyzyskiem, niewolnictwem, wyrażania swoich poglądów, wolności. W związku z powyższym klasa 8a oraz 8b przygotowały wystawę w postaci plakatów, które prezentują podstawowe prawa wszystkich dzieci na świecie oraz przykłady ich łamania, co stanowi element edukacji prawnej całej społeczności szkolnej.

1midzynarodowy dzie praw dziecka 2018