Wycieczka do Muzeum Stutthof 2018

Tradycją naszej szkoły stały się już wyjazdy uczniów do Muzeum Stutthof w Sztutowie. W tym roku były niemiecki obóz koncentracyjny zwiedzała młodzież z klas IIa, IIb i IIc gimnazjum. Wycieczka odbyła się w dniu 4 czerwca 2018r.. Niemiecki nazistowski obóz Stutthof założony został w chwili wybuchu II wojny światowej, w dniu 2 września 1939 r. Dnia 7 stycznia 1942 r. uzyskał status „państwowego obozu koncentracyjnego”. Usytuowany był na terenie Wolnego Miasta Gdańska. To tu od pierwszych dni wojny osadzano Polaków i Żydów, a potem przedstawicieli innych narodów. Liczbę ofiar obozu koncentracyjnego Stutthof szacuje się na około 63000 do 65000, wśród nich około 28000 to więźniowie narodowości żydowskiej. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali wykładu przewodnika. Zadawali też pytania, aby uzyskać dodatkowe informacje. Byli pod wielkim wrażeniem tragicznych losów Polaków i innych narodowości podczas II wojny światowej. Była to dla nich żywa lekcja historii i niezwykłe doświadczenie, które na pewno na długo zostanie w ich pamięci. Wizyty w takich miejscach kształtują postawę patriotyczną oraz szacunek dla naszych przodków, zwłaszcza tych, którzy ginęli w tak tragicznych okolicznościach.

wycieczka do muzeum stuthof 2018