Cyberprzemoc 2018

W dniu 17 maja 2018r. uczniowie klas drugich GP oraz VI i VII mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat cyberprzemocy. Prowadzący  Pan Bartosz Łapa i Pani Anna Kuczkowska z Centrum Interwencji Kryzysowej z Kartuz  ciekawie opowiadali o formach cyberprzemocy. Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych, przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Problem dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych internautów. Najczęstszą formę stanowi obrażanie i poniżanie przy pomocy telefonu i Internetu, fotografowanie i filmowani bez czyjejś zgody oraz publikowanie w Internecie, a także podszywanie się pod kogoś. Skutki dla ofiar bywają wręcz dramatyczne – od izolacji i odrzucenia po akty samobójcze. Doświadczenia cyberprzemocy obawia się co drugi gimnazjalista, granica między głupim żartem, nieświadomością, a zachowaniem przemocowym jest płynna. Młodzież często nie zdaje sobie z tego sprawy.  Muszą wiedzieć, jak korzystać z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej, powinni też wiedzieć, jakie konsekwencje wynikają ze stosowania agresji elektronicznej. Uczniowie podczas spotkania bardzo żywo dyskutowali na powyższy temat, ponieważ przedstawiane sytuacje nie były im obce. Podczas prelekcji oglądali krótkie filmiki, które wzbudzały do refleksji i zastanowienia. Uczniowie w skupieniu uczestniczyli w spotkaniu, mając na uwadze powagę problemu.

cyberprzemoc 2018