Debata z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji

20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dla całej społeczności szkolnej był to czas na zastanowienie się nad swoją postawą wobec innych, wzajemnych relacji, wymiany własnych poglądów oraz przezwyciężaniu stereotypów i uprzedzeń. W ramach obchodów samorząd szkolny pod okiem psychologa i pedagoga szkolnego przeprowadził debatę na temat: „Czy jesteśmy narodem tolerancyjnym?  Trzy osobowe grupy z każdej klasy wcieliły się w osoby, które podawały argumenty, że nie jesteśmy narodem tolerancyjnym, a druga grupa udowadniała, że jesteśmy. Debacie przewodniczył Marszałek obok niego zasiadł Sekretarz debaty. Podczas debaty przygotowani mówcy starali się bronić swoich racji poprzez przygotowane przez siebie argumenty. Osoba z sali, która pragnęła zabrać głos, wstawała, by zwrócić na siebie uwagę Marszałka, który jako jedyny miał prawo głosu udzielić. Po udzieleniu głosu przez Marszałka osoba ta – zanim rozpoczęła wystąpienie – miała obowiązek podać Sekretarzowi imię i nazwisko. Po debacie młodzież wskazała, że w naszych codziennych zmaganiach należy pamiętać, że tolerancja nie jest zgodą na każde zachowanie. Sprzeciwianie się nie jest oznaką nietolerancji. Protestowanie przeciwko złu jest obowiązkiem każdego człowieka. Godzenie się na wszystko to tolerancja źle pojęta. Nie wolno tolerować takiego postępowania innych ludzi, które może być niebezpieczne i szkodliwe, może zagrażać życiu i zdrowiu innych ludzi. Debata była okazją do odkrycia postaw nas samych wobec innych ludzi; naszego stosunku emocjonalnego, przekonań oraz gotowości do przyjęcia „ inności’.

dzien tolerancji